LM2576S-3.3/NOPB
TEXAS INSTRUMENTS SEMI
SKU: RKD1198429
LM2576S-3.3/NOPB
IC
DC/DC CONVERTER
3A
TOPOLOGY:BUCK (STEP DOWN)
INPUT VOLTAGE MIN:4V
INPUT VOLTAGE MAX:40V
DC / DC CONVERTER IC CASE:TO-263
NO. OF PINS:5PINS
OUTPUT CURRENT:3A
OUTPUT VOLTAGE NOM.:3.3V
SWITCHING FREQUENCY:52KHZ
OPERATING ROHS COMPLIANT: YES
2 total in stock
Repair Yours
Total Stock Available:
6 units
Call Now
100% Genuine