T12X13-C-24D
GUARDIAN ELECTRIC CO
SKU: RKD387838
T12X13-C-24D
SOLENOID
CYLINDRICAL
PULL
CONTINUOUS
SOLENOID OPERATION:PULL
SOLENOID DUTY CYCLE:CONTINUOUS
COIL VOLTAGE:24VDC
HOLDING FORCE:52.267N
COIL RESISTANCE:90.4OHM
COIL POWER CONTINUOUS:6.7W
EXTERNAL DIAMETER:38.1MM ROHS COMPLIANT: YES
Call Now
100% Genuine